2014. június 30., hétfő

George

Szóval titokban már korábban megkaptam, de hivatalosan a születésnapi ajándékom volt egy Moto G, úgyhogy csak most írok róla. A keresztségben a George nevet kapta.
Nagyon tetszik ez a telefon: minden a Google-re van optimalizálva, nagyon gyors, legújabb Android verzió van benne, kétnaponta merül le (pedig használom), végre nem legkisebbre van állítva a fényerő, mint az összes eddigin, hogy kibírja nagy nehezen az egy napot, elég könnyű ahhoz képest, hogy mekkora, és általában véve király.
Három olyan dolog van, amit kicsit nehezebb volt megszokni:

  1. Az oldalán van a power gomb. Ezt tipikusan fotózás közben nyomtam meg sokszor az elején... De megszokható.
  2. Leszedi az sms-ekben az ékezetet a betűkről. Utánaolvastam, ez feature. Csak fura. Mindegy, így is el lehet olvasni, és most már minden illetékes tudja, hogy nem én szoktam le az ékezetekről, hanem a telefonom. Ez persze a külföldről érkezett, kártyafüggetlen verzióra vonatkozik, a magyar nyilván nem csinál ilyet.
  3. Nem hajlandó beemelni a Facebookos eventjeimet a naptáramba. Utánaolvastam, ez is feature, mert hogy nem szeretik egymást, és van kerülőút, de az meg nem tetszik.
Minden más kiváló rajta, elégedettségem magasfokú.

2014. június 26., csütörtök

Tiszta vízben

Hídon állsz a folyó felett
Alant suhan az életed
Rohan a víz, fentről nézed
Minden évben lépdelsz egyet
Innen messze még a túlpart
Nem tudni, a híd merre tart
Cifra fodros tiszta vízben
Némán néz a tükörképed
Éber arcán mosolyfoltok
Gyermek, felnőtt, anya, boldog

2014. június 24., kedd

Me gusta la guitarra, me gustas tu

Ma volt háromnegyed órám, amikor azt hallgathattam, amit akartam, és a szerveren lévő közel 40 gigányi zenéből valamiért a Once Upon a Time in Mexico c. film zenéjét választottam.
Mit mond ez a tudatalattim jelenlegi állapotáról?

Siente Mi Amor

2014. június 22., vasárnap

Gesztenyés-meggyes

Ezt műveltem pénteken:
Gesztenyés-meggyes babatorta, tej és tojás nélkül. Kifejezetten egyezett az elvárásaimmal, és Kistücsök is megette a maga szeletkéjét, bár tény, hogy a második felét már egy kis barackkal leturmixolva.

Amúgy szomszédasszonyomnak meséltem, hogy milyen gyorsan elröppent ez az év, erre azt mondja: "Aztán majd egyszer csak azon veszed észre magad, hogy nem is emlékszel, mivel töltötted az egész napot, amikor még nem voltak gyerekeid."
Nagyképű azt mondani, hogy idáig azért nem szeretnék eljutni?

2014. június 20., péntek

365

Egy éve ilyenkor a kórházban feküdtem, és vártam, hogy visszahozzák nekem azt a pici csomagot, aki hajnalban érkezett meg a világra. Egy év alatt kicsi emberré lett, van önálló akarata, érti, amit mondok, tudja, mit szabad és mit nem, és úgy eszi a kenyérkockákat, mint a nagyok.
Bútorokba kapaszkodva, oldalazva közlekedik, vagy pedig mászva, amit olyan tökélyre fejlesztett, hogy alig lehet utolérni. A lépcsőn felment már egy emeletnyit, de mivel a lejövés nem annyira izgalmas, ezért most nem akarja újra meghódítani a magaslatot. Inkább játszik az egyberakós poharakkal, karikákkal, formaválógatóval (minden formát bele tud tenni a lyukba, ha megmutatjuk neki, melyikbe kell).
Mindent szívesen megvizsgál, főleg ha fémszínű vagy zenél, de legfőképp ha fényt bocsát ki magából. Plusz érdekli a fű, levél és virág is, akkurátus mozdulatokkal, precízen szedi szét mindegyiket, és teszi szépen maga mellé egyesével a darabokat. Néha beleteszi egy pohárba, az a biztos alapon.
Egészen tegnapig azt hittem, hét foga van, és várjuk a bal alsó kettest, azért jön rettentően a nyála megint, de tegnap kifigyeltem, hogy titokban kijött a két felső négyes neki, úgyhogy ínyátszúrás tekintetében kilenc foga van. Ebből persze csak hetet tud használni, a maradék egyelőre csak fáj. Viszont azt a hetet használja szívesen: eszi a babakekszet, kiflit, kenyeret, és gyakorlatilag bármit, ami puha, és kockákra van vágva.
A jóidőben lebarnult a kézfeje, amikor még hosszúujjúban vittem ki, ami nagyon vicces most, hogy már csak póló van rajta, olyan, mintha kesztyűt hordana. Most viszont már annyira erős a nap, hogy inkább kenem napvédővel, így kesztyűs is marad.
Nagy kádban fürdik, és megismerkedett a tóval (egyelőre csak a kezével), és eddig tetszik neki ez a nagy víz dolog.
Ja, és befejeztük a szopizást. Jól vette, nem hiányzik neki, sőt, nagyon tetszik neki, hogy olyan dolgokat ehet, amit mi is eszünk. Ha nagyon őszinte akarok lenni, és ki akarom vívni az internetező anyukák haragját, azt mondom, szerintem így is van jól, és egy egyéves gyereknek már nem is kell szopiznia. Kell, hogy kicsit önállósodjon, ne legyen annyira hozzám kötve (de persze az is kell, hogy tudja pontosan, hogy bármikor visszajöhet, és számíthat rám).
9,6 kiló, 79 centi. És tünemény.

UPDATE: Ja, és azt elfelejtettem megírni, hogy az első szava, amelyet  tökéletesen ejt, és tudja is, hogy mit kell érteni alatta, az a "FA".

2014. június 18., szerda

Az időutazás napja

Brandon Hackett azon kevés szerzők közé tartozik, akiknek megjelenés napján veszem a könyvét. Sajnos ezúttal pont a közepén tartottam egy másik könyvnek, úgyhogy végül hiába állt a polcon, csak később tudtam nekikezdeni, és mostanság lecsökkent az olvasással töltött időm mennyisége, úgyhogy csak pár napja olvastam ki Az időutazás napját.
A borító is nagyon jó lett!
Alapvetően utálom az időutazós történeteket, mert mindig belebonyolódnak és végül mindig logikátlan lesz. Ezért is tetszett annyira ez a könyv: mert itt minden a helyére kerül, minden meg van magyarázva.
Kicsit furán hangzik, hogy jobb, mint a szerző előző könyvei, mert teljesen más a tematika, ezért elég nehéz összehasonlítani, de tényleg jobb. A karakterek még hitelesebbek, még háromdimenziósabbak. A történet szokás szerint bonyolult, de bonyolultságában elképesztően átgondolt, alapos.
Az eleje a legütősebb, ahogy az ember kapkodja a fejét, hogy mi is történt, és először találkozik ezzel a folyton változó, eklektikus világgal, amelyet a szerző elképzelt. A szóalkotások zseniálisak.
Ahogy kibontakozik a történet, az olvasó egyszer csak rádöbben, hogy közben a könyv szövevényesen intrikussá vált, és már nemcsak egyes emberek motivációiról van szó, hanem valami sokkal mélyebbről: az ember alapvető jelleméről.
Összesen három olyan dolog van, ami miatt végül 7/10 pontot adtam rá. Spoiler.

2014. június 16., hétfő

A harmadik rész

Volt egyszer egy lány, nevezzük Annának. Épp elvégezte az egyetemet, és már dolgozott is egy-két helyen, de sehol sem sokáig, valahogy nem találta a helyét. Aztán egyszer csak felhívta egy ősrégi, ámde sok-sok éve nem látott ismerős, hogy ugye ő tud angolul, meg valamiféle korrektor vagy mi. Anna habogott egy kicsit, mert ugyan dolgozott már korrektorként, nem érezte a magabiztosságot. Az ismerős viszont úgy tűnt, még bizonytalanabb abban, mit is csinál egy korrektor, úgyhogy inkább elmondta: van egy számítógépes játék, amelyiknek magyarítva lesz a szövege, és kéne valaki, aki átnézi a fordításokat, hogy megfelelnek-e az eredetinek.
Anna sosem csinált még ilyet, de beleegyezett a dologba, mondván, ha nem próbálja ki magát benne, sosem fogja megtudni, mennyire menne jól.
Először megkapta a lefordított glosszát, már azon látszott, hogy lesz mit csinálnia. Szívét-lelkét beletéve, legjobb tudása szerint javaslatokat tett a kifejezésekre, közben igyekezett felhasználni minden fantasy-ismeretét és kreativitását is. Aztán hamarosan érkeztek a fordítások. Neki kellett összefésülni az egészet, beszélni a fordítókkal, javítani, nem ritkán újrafordítani a szövegeket, és közben kiderült, hogy másfélmillió leütés az több szöveg, mint amit valaha életében javított korrektorként.
De csinálta, éjszakákon át, lelkesen, egyre jobban beleszeretve a világba, a szövegbe... és a munkába.
Készen lett határidőre. Ekkor jött az újabb meglepetés: kiderült, hogy neki, mint (most már) proofreadernek, az is a feladatköre, hogy elmenjen egy szinkronstúdióba, ahol felveszik a szövegeket, és felügyelje a felvételt, valamint segítse a színészek munkáját azzal, hogy értelmezi a szövegeket, elmondja a szituációt, stb.
Anna két hétig járt reggel nyolcra a stúdióba, és nagyon élvezte. Pár hónappal később rendes állásban felvették a céghez, de már nem szövegeket kellett átolvasnia, hanem irányítania a folyamatokat. Nagyon szerette csinálni.
A játék elkészült, és olyan sikert aratott, hogy jött a folytatás. Anna eddigre olyan sok tapasztalatot gyűjtött a véletlenül megtalált szakmájában, mint kevesen az országban. Ezzel és egy több évig válogatott csapattal vágott neki a második résznek, amelyik sokkal jobban sikerült, mint az első. Ennek már feladatköre teljes tudatában, az első percétől az utolsóig a részese volt, minden apró részletet ismert és tudott a szövegekből, számos esetben kellett döntést hoznia, de nem bánta. A sorozat első része annyira beléivódott, annyira a részévé vált, hogy a második részt mintha saját maga írta volna. A magyar szövegbe a lelkét tette bele.
Aztán elérkezett a harmadik rész. Eltelt közben pár év, Anna még több tapasztalatot szerzett, még több munkát végigcsinált, de az első igazán komoly honosítás, amely elindította afelé, hogy azzá váljon, aki lett, mindig megmaradt az emlékezetében, olyan élesen, mintha újra és újra ott lenne a stúdióban. Izgatottan várta a harmadik rész szövegeit, tudása teljességét nyújtva készült a hatalmas munkára, még tovább csiszolta a társakat, tökéletesítette a munkafolyamatokat.
Várta a szövegeket. De azok nem érkeztek meg.
Anna, az egyetlen személy az országban, aki minden szöveget olvasott mind a két részből, nem dolgozhatott a harmadik részen. Sosem tudta meg, kinek adták a munkát a fejlesztők, kiről gondolták, hogy több szeretettel készítené el hozzá a magyar fordítást. Csak remélni merte, hogy nála jobbak vállalták el, és azért rendezték ezt így odafenn, hogy a harmadik rész legyen minden idők legjobb honosítása. Ahogy azt Anna is szerette volna.

2014. június 12., csütörtök

Lassú víz

Hazafelé a rakparton meg azon gondolkodtam, hogy tudnék-e válaszolni, ha majd a fiam megkérdezi, hogy mennyi idő alatt folyna át egy Balatonnyi víz a Dunán mondjuk a Lánchídnál.
Nos, az autóban még nem tudtam volna, de azóta kiszámoltam (nagyon durván mellélőttem még a nagyságrendet is).
A Duna vízhozama Budapesten átlagosan 2350 m3/s. A Balaton felszíne 594 km2, átlagos mélysége 3,2 m, azaz a vízállománya átlagosan 594 millió m2 * 3,2 m ~ 1,9 milliárd m3 víz. Ez a mennyiség tehát ~800 ezer mp, azaz 224,68 óra (9,36 nap) alatt folyik át a Dunán.
Lassú víz partot mos?

2014. június 11., szerda

It is you

There is something that I see
In the way you look at me
There's a smile, there's a truth in your eyes

But an unexpected way
On this unexpected day
Could it mean this is where I belong
It is you I have loved all along

It's no more mystery
It is finally clear to me
You're the home my heart searched for so long
And it is you I have loved all along

There were times I ran to hide
Afraid to show the other side
Alone in the night without you

But now I know just who you are
And I know you hold my heart
Finally this is where I belong
It is you I have loved all along

It's no more mystery
It is finally clear to me
You're the home my heart searched for so long
And it is you I have loved all along

Over and over
I'm filled with emotion
Your love, it rushes through my veins

And I am filled
With the sweetest devotion
As I, I look into your perfect face

It's no more mystery
It is finally clear to me
You're the home my heart searched for so long
And it is you I have loved
It is you I have loved
It is you I have loved all along

2014. június 8., vasárnap

Versenydrukk

Úgy gondoltam, nem elég izgalmas ez a június a két születésnap és évforduló mellett, ezért gondoltam egyet, és mókából jelentkeztem a Hearthstone 2. európai selejtezőjére, amelynek győztese mehet a BlizzConon versenyezni a nem is kicsi fődíjért.
Természetesen nem lett volna időm végigjátszani a huszonpár meccset, amely a győzelemhez kell, úgyhogy a cél az volt, hogy az első körben ne verjenek el.
A héten készítettem egy versenydekket (Warrior), és elég jól ki is tapasztaltam, tőlem telhetően sokat játszottam vele, és írtam, melyik hős ellen hányszor nyertem vagy veszítettem. Finomodott is, most szerintem elég jó lett.
Az ESL honlapján elég nehézkes a tájékoztatás arról, mit kell csinálni, de szerencsére volt irc, és ott pár kedves admin mindent legalább ötvenszer elmondott a hozzám hasonló newbie-knak.
Első ellenfelem tunéziai volt, sámánnal kezdett. Nem volt egyértelmű a meccs, de valahogy nem jött lightning storm, és nagy nehezen lefaragtam a HP-ját. Erre dekket cserélt, hunterrel jött. Nem akartam elkiabálni, de a statisztikáim szerint a huntert vertem a legjobban (mert az ellen nem vesztettem a gyakorlás során), és be is jött: elég sima meccs volt, a legnagyobb problémám az volt, hogy egy misdirection miatt agyonvertem szegény Cruel taskmasteremet.
Szerencsére nem felejtettem el screenshotot készíteni a győzelmekről, úgyhogy mehettem tovább a második fordulóba.
Második ellenfelem cseh volt, akiket amúgy kedvelek, úgyhogy elsőre azt gondoltam (a picit engem hiányoló babával a hátam mögött), hogy nem baj, ha kikapok tőle.
Mage-dzsel jött (arany hőssel), féltem, hogy óriásos, de csak simán a klasszikus régi fagyasztós-ice blockos volt. Ennek ellenére megvert, mert nem tudtam kétszer leütni az ice block miatt, mire a két Pyroblasttal leütötte a jól felhalmozott armoromat és az életemet is.
Cseréltem én is magéra, gondolván, hogy győzzön a szerencsésebb húzás, de ő meg váltott Zoo-lockra. Itt tulajdonképpen szerencsém volt: egy jó kezdés után sikerült megfognom a nyümiket, a meccs fénypontja egy Mad bomber volt, aki az Argent Commanderre dobta a hordót.
Egy-egynél gondolkodtam, vajon mivel jön majd a mage dekkem ellen, és azt okoskodtam ki, biztos druidával, így visszaváltottam a warriorra.
Nem jött be: visszaváltott ő is a magéra. Nagyon kiegyensúlyozott volt a meccs, pofonok csattantak, minionok hullottak, de megint felpakolta az ice blockot, és egyszer ugyan kiütöttem (bár egy spell damage-es Flamestrike elég mélyen érintett), de aztán három körig állt 1 HP-n, mert nem húztam se fegyvert, se charge-os miniont. Ő viszont topdekkelve felhúzta Alexstraszát, és onnan már tudtam, hogy vége, hiába húztam fel végre a Fiery win axe-et.
1:2 lett, picit bosszankodtam (főleg, miután megnéztem, hogy a következő meccsén őt is kiejtették), mert mákerséggel nyert, nem csináltam semmit rosszul.
Viszont a versenyérzés, az izgalom megvolt, régi szép idők kártyaversenyeit juttatta eszembe, egészen felspannolódtam. Lehet, hogy majd még jelentkezem még egyre...

2014. június 4., szerda

Noooormális?

Na, bevallom, volt egy guilty pleasure-öm. Az egyik NatGeo számban volt egy flyer, amelyen ilyen csomagküldő kiadványt hirdettek, hogy az első 50 kártya csak hatszáz, és milyen szép gyűjteményem lesz a végére.
A baj ott volt, hogy "Magyar kastélyok és paloták" volt a téma, és úgy döntöttem, 600 Ft-ot megér 50 db lap. Megérkezett, tetszett is: friss információkkal, térképpel, szép képekkel és megfelelő ikonokkal, hogy melyik kastélynál miféle látnivalók vannak, igazán minőségi. Mondom, még a második csomagot simán megveszem, abban van a mappa, és nem sokkal drágább. Aztán majd leállok akkor, ha már elérem egy rendes könyv árát.
Csakhogy ez elég hirtelen következett el: az egyik pillanatban még csak kétezer forintnál tartok, a másikban pedig küldtek összesen 30 db lapot több mint négyezer forintért.
Noooormális?
Ez a rossz marketing mintapéldája. Ki folytatja innen? Én biztosan nem. Ha mindegyik küldemény csak 600 Ft-ba kerülne (és nem hiszem, hogy még így se térülne meg a kiadvány költsége), akkor még elég sokáig megtartottak volna, mint előfizetőt, mert annyiért megvettem volna havonta egyszer.
Az egész csak azért bosszant, mert tényleg tetszik a kiadvány, és szívesen megvenném a többit, de ennyiért ki van zárva.