Mostanában a korábbinál is erősebben érdekel a környezetvédelem téma. Magamat bright green-nek tartom, tehát nem tartok mindent ördögtől valónak, ami a civilizáció velejárója, de ugyanakkor igyekszem odafigyelni arra, hogy minél kevesebb legyen az ökológiai lábnyomom. Hiszem, hogy nem várhatunk változást "odafentről" addig, amíg mi magunk nem tesszük meg a legtöbbet a mikrokörnyezetünkben. Ennek megfelelően szelektíven gyűjtöm a szemetet, odafigyelek az újrahasznosításra, komposztálok, igyekszem nem venni felesleges cuccokat, nem pazarlom az ivóvizet, vászontáskát használok bevásárláskor, gyűjtöm és leadom a fáradt olajat, stb.
A következő küldetésem a zöldség-gyümölcs vásárlása saját szatyorban, a szívószál teljes kiiktatása a háztartásból (kisgyerekeknél azért nagy könnyítés, de talán megértünk rá), illetve a fa fogkefe kipróbálása.
Ezt az egész környezetvédelem iránti érdeklődést egyébként kb. általános iskola hetedik táján fejlesztette ki bennem a kémiatanárnőnk, akivel grüne punktokat gyűjtöttünk, buszok által kibocsátott szennyeződést mértünk a levegőben, és jártunk az Öko-hétre, ahol még versenyeztünk is. Ott tanultam meg az alapokat, amelyekre a mai napig építek. De a bare minimum, amit minden embertől elvárnék 2019-ben:
- ne dobjon el szemetet hulladékgyűjtőn kívül (erdőben, utcán, autóból ki, stb.)
- nyomjon össze minden hulladékot, hogy levegőt ne dobjon ki (ld. petpalack, tejes doboz, stb.)
- ne nyomtasson feleslegesen
- vigyen saját szatyrot a bevásárláshoz
- vásároljon a lehető legkevesebb olyan terméket, ami sokat utazik a világ másik feléről
Bocs, de nem bocs.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése